FIGDE

Fantasztikus és idegesítő gondolatok ,dolgok egyvelege!!!

Michael Jackson


Michael Jackson
Michael Jackson-3.jpg
Michael Jackson 1988-ban
Életrajzi adatok
Teljes név Michael Joseph Jackson
Becenév King of Pop (a pop királya)
Született 1958augusztus 29.
Származás Amerikai Egyesült Államok USAIndianaGary
Elhunyt 2009június 25. (50 évesen), Amerikai Egyesült Államok USAKaliforniaLos Angeles
Pályafutás
Műfajok PopR&Brocksoul
Aktív évek 1967 – 2009
Kapcsolódó előadó(k) The Jackson 5/The Jacksons
Hangszer Énekmulti-instrumentális,ütőhangszerek
Hang kontratenor[1]
Tevékenység Énekesdalszerző
Kiadók MotownEpic

 
Michael Jackson weboldala
Michael aláírása
Michael Jackson szobra a hollandiai Eindhoven városában

Michael Joseph Jackson (1958augusztus 29. – 2009június 25.) amerikai énekes, zeneszerző, táncos és üzletember. A Jackson család hetedik gyermeke volt. 1966-tól bátyjaival (Jackie JacksonTito JacksonJermaine JacksonMarlon Jackson) a The Jackson 5együttes tagja.[2] Apjuk, Joseph Jackson volt az együttes menedzsere. Michael 1971-ben szólókarrierbe kezdett, és sikerei miatt „a pop királyának” is nevezték.[3] 1982-es albuma, a Thriller minden idők legnagyobb példányszámban elkelt albuma;[3] négy másik stúdióalbuma, az Off the Wall (1979),[4] a Bad (1987),[3] a Dangerous (1991)[4] és a HIStory (1995)[3] szintén a világ legjobban eladott nagylemezeinek listáján szerepel.

80-as évek elejére Jackson meghatározó alakja lett az amerikai popzenének és popkultúrának. Ő volt az első afroamerikai előadóművész, akinek klipjeit rendszeresen játszotta az MTV, ami más, addig mellőzött fekete előadók sikerét is elősegítette.[4] ABillie Jean című dalhoz készített klip volt az áttörés, ezt követte a Beat It és a Thriller című dalok klipje. Az MTV erősen bízott abban, hogy ha a videoklipeknél promóciós eszközből művészeti formát csinál, azzal a csatorna hírneve is nőni fog[4]. A Black or White és aScream videoklipjének köszönhetően Jackson az 1990-es években is gyakran szerepelt az MTV-n.[4] Televíziós sikerei mellett számos nehéz tánctechnikát népszerűsített: a robottáncot, a moonwalkot (holdsétát), gondosan kidolgozott színpadi előadásaival.[4] Egyéni zenei hangzása és énekstílusa hatással volt több hip-hoppopzenei és R&B-előadóra, több generációban.

Jackson több mint 300 millió dollárt gyűjtött és adományozott Heal the World Foundation[5] nevű alapítványának, és 39 segélyszervezetet támogatott. Személyes élete – beleértve változó megjelenését és viselkedését – jelentős problémákat és vitákat váltott ki, amelyek rombolták a közönségben róla kialakult pozitív képet. 1993-ban gyermekzaklatással vádolták meg, de a nyomozást bizonyítékok hiányában lezárták, így Jacksont nem helyezték vád alá.[2][6] Az énekes az 1990-es évek elejétől egészségi problémákkal küzdött, majd ezen évtized végétől ellentmondó pénzügyi jelentései is problémát okoztak életében. Michael kétszer nősült meg, és három gyermeke volt.[2][6] 2005-ben különböző szexuális zaklatások és számos más vád alapján bíróság elé állították, majd felmentették.[2][6] Michael Jackson tragikus hirtelenséggel 2009június 25-én, életének 50. évében hunyt el.[2]

Michael Jackson egyike azon kevés előadónak, akit a Rock and Roll Hall of Fame[7] két alkalommal is tagjai közé sorolt, és többször is bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, többek között a „Minden idők legsikeresebb előadója” címmel. Tizenhárom Grammy-díjatkapott, tizenhárom alkalommal volt kislemeze listavezető az Amerikai Egyesült Államokban szólókarrierje alatt – többször, mint bármelyik másik férfi előadó a Billboard Hot 100 történetében –, és több, mint 750 millió eladott lemezével méltán érdemelte ki a World Music Awards[8] legtöbb felvételt eladó szólóelőadó díját.

Élete és karrierje 

1958-1975: Fiatalkora és a The Jackson 5 

Michael Jackson szülőháza Gary-ben

Michael Joseph Jackson 1958augusztus 29-én született Gary városában, Indiana államban.[9] afroamerikai szülők gyermekeként: apja Joseph Walter „Joe” Jackson, anyja Katherine Jackson.[4] Ő volt a család 9 gyermeke közül a hetedik. Testvérei: RebbieJackieTitoJarmaineLa ToyaMarlonRandy és Janet.[10] Joseph Jackson az acélműveknél dolgozott darukezelőként, aki testvérével R&B együttesükkel, a The Falconsszal gyakran lépett fel. Jacksont anyja a Jehova tanúi szellemében nevelte.

Jackson többször nyilatkozott arról, hogy apja kiskorától bántalmazta őt fizikálisan és lelkileg; véget nem érő, folytonos próbákkal és verésekkel.[11] Egy korábbi veszekedéskor – emlékezett vissza Marlon Jackson – apja Michaelt egyik lábánál fogva, fejjel lefelé lógatva verte. Joseph többször elgáncsolta vagy falhoz szorította fiait. A családfő úgy akarta megtanítani gyermekeinek, hogy ne hagyják nyitva az ablakukat alvás közben, hogy egy éjszaka ijesztő álarcban kiáltozva mászott be az ablakon fiaihoz, elrettentve őket az esetleges következményektől. Michael évekkel később egy interjúban azt mondta, sokáig szenvedett rémálmoktól, melyekben elrabolták. 2003-ban Joseph a BBC-nek bevallotta, hogy gyermekeit felverte álmukból.

Jackson gyermekkori zaklatásáról először egy Oprah Winfreynek tett 1993-as interjújában beszélt.[12] Azt mondta, gyermekkora alatt magányos volt, többször sírt emiatt, és gyakran hányingere támadt, amikor meglátta az apját. Michael egy másik interjújában, a 2003-as Living with Michael Jacksonban arcát eltakarva sírt, mikor gyermekkori sérelmeiről beszélt.[13]Jackson visszaemlékezett egy esetre, mikor apja egy székben ült, s egy övet tartott a kezében, amikor testvéreivel próbáltak, mert a családfő veréssel fenyegette meg őket, ha nem játsszák a dalokat tökéletesen.[11]

Jackson már ötéves korában megmutatta zenei tehetségét csoporttársai előtt és karácsonyi ünnepségeken is.[9] 1964-ben Michael és Marlon csatlakoztak a Jackson Brothers nevű családi együtteshez – melynek tagjai addig Jackie, Tito és Jermaine voltak – háttérzenészekként, többnyire kongán és csörgődobon játszottak.[4] Jackson később háttérénekes és táncos lett, nyolcéves korukban pedig Jermaine-nel a zenekar énekesei lettek, ezért együttes nevét The Jackson 5-ra módosították.[9] A The Jackson 5-val 1966-tól 1968-ig turnéztak, többnyire fekete klubokban és találkozóhelyeken.[9] 1966-ban Michael vezetésével, James Brown I Got You (I Feel Good) című dalával és Motown slágerekkel megnyerték a helyi tehetségkutató versenyt.[4]

A The Jackson 5 számos dalt felvett, többek között 1967-ben a Steeltownnál a Big Boy-t, ám ezt a felvételt csak 1968-ban, a Motown Recordsnál adták ki. A Rolling Stone magazin egy későbbi számában mindent elsöprő zenei tehetségű csodaként írt Michael-ről. Együttesük első négy kislemeze, az I Want You Back, az ABC, a The Love You Save és az I’ll Be There a Billboard Hot 100 listájának első helyén végzett.[4] A The Jackson 5 első évei alatt a Motown kereskedelmi csoportja kilencévesnek, azaz két évvel fiatalabbnak mondta Michaelt, mert ezzel nagyobb érdeklődést reméltek. 1972 után Jackson a Motownnál négy szólólemezt is felvett, köztük a Got to Be There-t és a Bent. Ezek a The Jackson 5 szerzői joga alá tartoztak, majd ezekből sikeres kislemezeket tudtak eladni. 1973-ban a csapat eladásai csökkentek, ezért a Motown szigorúan szabályozta a The Jackson 5 alkotói szabadságát. Bár az együttes 1975-ig számos top 40 slágert is felvett, beleértve a top 5 diszkókislemezüket, a Dancing Machine-t és a top 20 sikert, az I am Love-ot, felbontották szerződésüket a Motownnal.[4][9]

1975-1981: Szerződés az Epic lemezkiadóval és az Off the Wall 

The Jackson 5 1975 júniusában leszerződött a CBS Records-hoz, ezzel csatlakozva Philadelphia International Records – a későbbi Epic Records – vállalathoz. A zenekar nevét The Jacksons-ra változtatták. 1976 és 1984 között az együttes folytatta turnéját, közben hat lemezt adtak ki. Ezen időszak alatt Michael lett a dalszövegíró, így az ő nevéhez fűződnek aShake Your Body (Down to the Ground), a This Place Hotel és a Can You Feel It című szerzemények.

1978-ban Jackson főszerepet kapott az Óz című musicalben, a Madárijesztő szerepét játszotta. A musical zenei változatát Quincy Jones rendezte, aki megállapodásukat követően Jackson producere lett a film alatt, majd az énekes következő szólóalbumánál, az Off the Wallnál.

1979-ben Jackson eltörte az orrát egy táncpróbája alatt, ám az ez utáni, az orrán végzett plasztikai műtét sikertelen volt, hiszen Michael légzési nehézségekre panaszkodott. A második plasztikai beavatkozást már Dr. Steven Hoefflin végezte.

Az Off the Wallt Jackson Quincy Jonesszal együtt készítette, a dalokat Jackson, Rod Temperton a Heatwave-ből, Stevie Wonder és Paul McCartney írta. Az album 1979-ben jelent meg, és ez volt az első lemez, melyen négy amerikai top 10-es sláger szerepelt, beleértve a legtöbb példányban eladott kislemezeket, a Don't Stop 'Til You Get Enought és a Rock with Yout. Az Off the Wall a Billboard 200 slágerlistán a harmadik legjobb lemez volt, világszerte több, mint 20 millió darabot adtak el belőle, az Egyesült Államokban 7 milliót. 1980-ban Jackson három díjat nyert az American Music Awardson szólókarrierjéért: a Legjobb Soul/R&B lemez, a Legjobb férfi Soul/R&B előadó és a Legjobb Soul/R&B kislemez elismeréseket a Don't Stop 'Til You Get Enough-ért. Ugyanebben az évben a Billboard Music Awardson a Legjobb fekete előadónak járó és a Legjobb fekete előadó albuma, majd a Grammydíjkiosztón a Legjobb férfi R&B vokálért járó címeket is magáénak tudhatta. Eladási sikereinek ellenére Jackson úgy gondolta, az Off the Wallnak nagyobb hatást kellett volna elérnie, ezért következő lemezével nagyobb sikert akart elérni. 1980-ban Jackson kapta a könnyűzenei ipar legnagyobb jogdíjait: 37%-át eladott lemezeinek.

1982-1983: Thriller és a Motown 25 

Csillaga a Walk of Fame-en

1982-ben Jackson közreműködött az E. T. – a földönkívüli című film egy dalában, a Someone In The Darkban. Az album elnyerte a legjobb gyermekalbumnak járó Grammy-díjat.[14] Még ebben az évben kiadta második Epic albumát, a Thrillert, mely meglepően minden idők legkeresettebb albuma lett, kevés promóciója ellenére. A lemez a Billboard 200-as listájának első tíz helyén szerepelt 80 egymást követő héten, ebből 37 hétig vezette is azt. Ez volt az első album, melyen hét szám (többek között a Billie Jean, a Beat It és a Wanna Be Startin’ Somethin’) végzett Billboard Hot 100-as listájának első tíz helyén. Az RIAA 29 milliós eladásról adott számot, ezzel dupla gyémánt lemez státuszt ért az album az Egyesült Államokban, így Thriller lett az Egyesült Államokban legtöbb példányszámban eladott lemez,[15], sőt a világszerte eladott 110 milliós kiadott kópiaszámmal a világon is elérte ezt a címet.[16]

Jackson ügyvédje, John Branca állítása szerint ügyfelének volt a legnagyobb elismerése a zeneiparban, hiszen minden egyes eladott lemez után 2 dollárt kapott. Ehhez még hozzáadódott a CD-k eladása és a The Making of Michael Jackson’s Thriller, egy dokumentumfilm, melynek producere Jackson és John Landis volt. Az ötletet adó MTV mindössze néhány hónap alatt több, mint 350 ezer példányt tudott eladni a filmből. 1984. májusában jelentek meg a Michael Jacksonról mintázott babák is, melyek 12 dollárba kerültek.[17] J. Randy Taraborrelli életrajzíró a következőt mondta: „A Thriller eladásai nem hasonlítottak a korábban megszokott szabadidős tárgyak — mint magazinok, játékok — eladásaihoz; inkább a háztartás részévé váltak.”

1984-85: A Pepsi-reklám és a Victory turné 

Jackson Ronald Reaganelnöknél

1984

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 27
Heti: 63
Havi: 48
Össz.: 74 303

Látogatottság növelés
Oldal: Michal Jackson
FIGDE - © 2008 - 2024 - figde.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »